Skip to product information
1 of 4

2 Peas and a Dog

Podcast Listening Comprehension Lesson - Unit Pricing

Podcast Listening Comprehension Lesson - Unit Pricing

Regular price $2.00 USD
Regular price Sale price $2.00 USD
Sale Sold out

All prices are in Canadian dollars.

Total Pages: 5 pages
Answer Key: Included with Rubric
Teaching Duration: 45 Minutes
File Type: Zip

Podcast Listening Comprehension Lesson - Unit Pricing | PDF and Digital Formats: Teachers are provided with an engaging listening comprehension lesson based on a podcast segment about why some stores have unit pricing on their shelf labels and others do not. Students will examine why unit pricing is an important shopping strategy. Podcasts are a great medium to share and use with students.

  • This resource contains individual PDFs of student pages to assist with online learning, e.g. Google Classroom™.
  • The unit also comes with Google Slides™ versions of the included lessons for 1:1 technology schools.

Click Here to View The Preview

Resource Includes:

  1. Teacher Instructions
  2. Graphic Organizers
  3. Journal Entry
  4. Answer Key
  5. Individual PDFs for Google Drive
  6. Google Slides format

Additional Podcast Lessons

View full details